Zimní pneumatiky nepotřebujete!

Zimní pneumatiky nepotřebujete, zákon hovoří jasně. Ale pozor na podmínky a vlastní úvahu.

Zákon totiž ukládá povinnost mít vozidlo kategorie M či N vybavené zimními pneumatikami pouze za předpokladu, že je doba mezi 1.11. a 31.3. a zároveň je na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza či lze toto na základě povětrnostních podmínek předpokládat.

Z výše uvedeného lze tedy vyvodit, že není-li jedna z výše uvedených podmínek splněna, zimní pneumatiky nepotřebujete.

Toto však neplatí pro značku "Zimní výbava", která vyznačuje úsek s bezpodmínečnou povinností zimních pneumatik.

Jak to tedy vlastně je?

Autoservis - pneu

Pokud

  • jste svátečním řidičem,
  • ideálně jezdíte jen po městě,
  • budete dodržovat podmínky, tedy vyjíždět výhradně za dobrých povětrnostních podmínek,
  • počkáte, až silničáři prohrnou a upraví silnice a teplota nebude pod 7 stupňů, kdy mají mnohem lepší vlastnosti pneumatiky zimní,

potom přezouvat nemusíte.

Stále je však lepší brát v úvahu vlastnosti, tedy chování pneumatik při nižších teplotách.

Toto, řekněme, uvolnění zákona je tu spíše z důvodu, zamezení absurditám, kdy bylo možné řidiče pokutovat za letní obutí i v případech, kdy je vozovka naprosto čistá a suchá a okolní teploty se pohybují vysoko nad nulou, ale kalendář nekompromisně ukazoval, že je již listopad. Nebo naopak zákon zakazoval sundat zimní pneu před koncem března, i když se průměrná teplota vyšplhala ke dvacítce.

V neposlední řadě je třeba brát v úvahu postoj pojišťoven. V případě, že způsobíte dopravní nehodu na letních pneumatikách v zimním období, s nejvyšší pravděpodobností Vám bude kráceno pojistné plnění.

A co o zimních pneumatikách říká rozum?

O týden dříve či později, stejně bude třeba zimní obutí. Budeme-li přezutí odkládat, snadno nás zaskočí náhlá změna počasí a budeme odkázání na čekací doby v autoservisech.

V zimních měsících mohou být výkyvy počasí poměrně rychlé a několikrát za den a rozhodně nelze předpdpokládat, že budou k lepšímu. A jistě by nikoho nepotěšilo, kdyby musel vozidlo odstavit někde za městem jen proto, že jezdí na letních pneumatikách a najednou začalo hustě sněžit a rtuť na teploměru se schovala pod nulou.

Pro běžné a pravidelné uživatele vozidel tedy platí ... přezout a pokud možno co nejdříve. Snadno se vyhnete nepříjemným situacím na cestách a patrně i návalům opozdilců v autoservisech.

Pro všechny, kteří chtějí být připraveni na zimu jsme se předzásobili. Máme připravenou vždy minimálně jednu sadu pneu od každého běžného rozměru.

Autoservis - pneu

Např.:

  • 195/65 R15 Goodyear UG8 za 1.490,- Kč s DPH
  • 195/65 R15 Goodyear UG9 1.550,- Kč s DPH
  • 205/55 R16 Goodyear UG8 2.450,- Kč s DPH a další ...

Volejte a objednejte se na přezutí pneumatik ještě dnes - +420 602 310 466

FAQ

Máte dotaz? Zkuste se podívat na "Nejčastěji pokládané dotazy".

Zeptejte se nás

Máte dotaz a nenašli jste odpověď mezi nejčastěji pokládanými dotazy? Zavolejte nebo napište. Rádi se Vám budeme věnovat.

Kontakty

Máte dotaz na poskytované služby nebo jste se již rozhodli využít našich služeb. Neváhejte nás kontaktovat.

GDPR

Informace o zpracování osobních údajů "ke stažení v PDF".