Pneuservis Pneuservis

Pneuservis

Nejen brzdný systém se podílí na bezpečném provozu vozidla. Pneumatiky, a to významnou měrou, přispívají k držení stopy vozidla. Zásadně ovlivňují brzdnou dráhu a samozřejmě také ovlivňují komfort jízdy.

Jako řidiči si jistě uvědomujeme, že kolo, tedy jeho obutí, je to jediné, co náš automobil spojuje s vozovkou. Tím je dán zásadní význam vhodných pneumatik a jejich stavu pro bezpečnou jízdu.

Plocha kontaktu pneumatiky s vozovkou je tvořena jen několika málo centimetry čtverečnými a je významně ovlivněna kvalitou a typem pneumatiky.

Na každém centimetru záleží. Každý centimetr rozhoduje o Vaší bezpečnosti.

Poznámka: Věděli jste, že kvalitní zimní pneumatika (v zimním období) může zkrátit brzdnou dráhu až o 30% oproti pneumatice letní?

Zimní pneumatika díky materiální směsi upraveného oxidu křemičitého (silikou) neztrácí svoji elasticitu ani při nízkých teplotách a tak si zachovává svou přilnavost k vozovce.

Objednejte se k sezónní výměně pneumatik včas, ušetříte čas a vyhnete se zbytečným stresům.

Uskladnění nepoužívaných pneumatik a likvidace použitých

Uskladnění či likvidace pneumatik aneb kam s nimi není jen klasická Nerudovská otázka.

Pokud jsou pneumatiky již nepoužitelné, je to snadné. Přenechte starost s ekologickou likvidaci pneumatik na svém pneuservisu.

Pamatujte: Použité pneumatiky nepatří ani na skládku ani do ohně. Zanechte starosti s likvidací v rukou svého pneuservisu. Vyhnete se nejen starostem, ale i případným postihům.

Jak ovšem naložit s pneumatikami, které máme v úmyslu po sezóně opět použít? V lepším případě máme možnost je uskladnit ve své garáži. V horším případě je uložíme někam na dvorek za domem pod plachtu.

Tak či tak je třeba zvážit naše možnosti zajistit co možná nejvhodnější podmínky a prostředí, abychom nevhodným uskladněním nesnížili kvalitativní vlastnosti pneumatik a tím i jejich celkovou životnost.

Pneumatiky je vhodné skladovat:

 1. Mimo přímé sluneční záření
 2. V suché místnosti se stabilní mírnou teplotou
 3. Mimo působení klimatických podmínek
 4. V chemicky inertním prostředí (oddělené od rozpouštědel, ropných produktů atd.), aby nedošlo k narušení pryže
 5. Mimo zdroj ozónu (např. elektrické motory, svářečky, ionizátory atd.)

Pokud skladujeme pneumatiky ve sloupcích, je třeba dbát na to, aby nebyly stlačovány a deformovány. Je dobré pneumatiky občas otočit a změnit jejich pořadí.

Za ideální způsob skladování je považována police, kde jsou pneumatiky uloženy vertikálně, minimálně 10cm nad zemí a jednou za měsíc jsou otočeny.

Ano. Jde o poměrně náročný proces. Proto jej přenecháme na našem pneuservisu. Žádné starosti s údržbou. Po sezóně prostě navštívíme pneuservis a naše pneumatiky na nás již budou čekat v dokonalé kondici.

Několik zásad při přezouvání provozu a údržbě pneumatik

 1. Přezutí letních pneumatik na zimní je vhodné provádět, když teplota dlouhodobě klesne pod 7°C (zákonná povinnost – období pro provoz vozidla na zimních pneumatikách je od 1.11. do31.3.)
 2. Hloubka dezénu zimních pneumatik by měla být více než 4mm.
 3. Všechny čtyři přezouvané pneumatiky by měly být shodné. Stejný typ, stáří, kvalita.
 4. Je třeba sledovat stav dezénu pneumatik. Čím je hloubka dezénu nižší, tím více stoupá nebezpečí aquaplaningu (ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody). Vozidlo se při vyšších rychlostech stává neovladatelným z důvodu ztráty přímého styku pneumatiky s vozovkou, prakticky plave na vodním klínu vzniklém v důsledku špatného odvádění vody.
 5. Rezervujte si termín pro přezutí pneumatik včas.
 6. Časté tvrzení některých řidičů, že opotřebované zimní pneumatiky lze z úsporných důvodů použít jako letní (takzvané dojíždění pneumatik), je mylná. Rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou je, co se materiálu týče, diametrálně rozdílný. Zimní pneumatika při vyšších rychlostech spolu s měkčí směsí materiálu rychleji opotřebuje, ale hlavně může nebezpečně klouzat a zvýšit brzdnou dráhu až o desítky procent.

Používejte zimní pneumatiky v zimě a letní v létě.

Pneuservis bez starostí – pneuservis se zázemím – autoservis Chadima

FAQ

Máte dotaz? Zkuste se podívat na "Nejčastěji pokládané dotazy".

Zeptejte se nás

Máte dotaz a nenašli jste odpověď mezi nejčastěji pokládanými dotazy? Zavolejte nebo napište. Rádi se Vám budeme věnovat.

Kontakty

Máte dotaz na poskytované služby nebo jste se již rozhodli využít našich služeb. Neváhejte nás kontaktovat.

GDPR

Informace o zpracování osobních údajů "ke stažení v PDF".